Pompy hydrauliczne - charakterystyka
Pompy hydrauliczne to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest zamiana energii mechanicznej na hydrauliczną. Odbywa się ona tylko wówczas, gdy dostarczany do instalacji olej roboczy ma odpowiednio wysokie ciśnienie i jest tłoczony równomiernym strumieniem. Czym różnią się poszczególne rodzaje pomp wyporowych i jaka jest ich charakterystyka?
Podstawowe rodzaje rotacyjnych pomp wyporowych
Mechanizm pompy zębatej składa się z dwóch kół zębatych umieszczonych wewnątrz korpusu. Jedno z nich jest zasilane energią z zewnętrznego źródła. Wprawia ono w ruch drugie koło, dzięki czemu wspólnie zasysają ciecz z komory ssawnej, prowadząc ją poprzez przestrzenie międzyzębne aż do komory tłocznej.
Działanie pompy łopatkowej polega na obrotowym ruchu łopatek osadzonych na wirniku. Znajdują się one w środku korpusu. Zlokalizowana między nimi sprężyna powoduje, że odpowiednio dociskają do krawędzi wnętrza, umożliwiając sprawne transportowanie cieczy. Pompy hydrauliczne tego typu charakteryzują się stosunkowo delikatną konstrukcją.
Pompy śrubowe i wielotłoczkowe - zasady działania
W pompach śrubowych za poruszanie się cieczy w układzie odpowiada ślimakowa śruba. Obracając się, wymusza przeniesienie oleju z komory ssącej do tłocznej. Następuje ono poprzez przestrzenie znajdujące się pomiędzy ślimakiem a wewnętrznymi ścianami korpusu. Cechą takich pomp jest brak zaworów.
Pompy wielotłoczkowe stanowią najbardziej zaawansowany rodzaj. Składają się bowiem z kilku mniejszych pomp tłokowych. Dzielą się na promieniowe i osiowe, ale w obu przypadkach za ruch cieczy odpowiada ten sam mechanizm. Praca obrotowej tarczy bądź mimośrodowego pierścienia napędza materiał roboczy, gwarantując względnie stałą wydajność.