Siłowniki hydrauliczne – co to takiego?
Siłownik hydrauliczny to nic innego jak silnik, który pracuje w ruchu posuwistym. Niekiedy nazywa się go także cylindrem hydraulicznym. W korpusie tego urządzenia jest umieszczony elementy roboczy – tłok, nurnik lub membrana. To, jaka to będzie część, zależy od rodzaju siłownika. Można wyróżnić następujące rodzaje tych urządzeń:
- siłowniki jednostronnego działania
- siłowniki dwustronnego działania z łożyskiem jednostronny lub dwustronnym
- siłowniki tandemowe
- siłowniki podwójne
- siłowniki hydrauliczne teleskopowe
Zadaniem siłownika jest przekształcanie energii sprężonej cieczy – oleju – w energię mechaniczną. Jest to możliwe dzięki posuwistemu lub posuwisto-zwrotnemu ruchowi elementu roboczego.
Jakie zastosowanie mają siłowniki hydrauliczne?
Celem zastosowania siłownika hydraulicznego jest przeniesienie energii z tłoka lub innego elementu roboczego na odpowiednią część mechanizmu, w którym jest on wykorzystywany.
Siłowniki te generują bardzo dużą moc, dlatego też używa się ich wszędzie tam, gdzie do funkcjonowania sprzętów i maszyn jest potrzebna ogromna siła. W branży budowlanej są wykorzystywane na przykład w dźwigach – bez nich niemożliwe byłoby podnoszenie ich ciężkich ramion. Nie sposób nie wspomnieć o ich zastosowaniu w górnictwie – to tam są odpowiedzialne za działanie maszyn, które wykorzystuje się do wykonywania prac pomocniczych. Hutnictwo, przemysł czy rolnictwo chętnie korzystają z dobrodziejstw siłowników hydraulicznych. Jednak są one używane także w codziennym życiu. To właśnie cylindry hydrauliczne każdego dnia wspomagają systemy otwierania okien, drzwi, a także bram.